![]() |
|||||||||||||||||||||
ZAWODOWA PRZYSZŁOŚĆ LUBELSZCZYZNY
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (w ramach realizacji projektu systemowego Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie Nr POKL.09.02.00-06-001/09). realizowany w okresie 01 07 2009- 30 08 2012 r. w Medycznym Studium Zawodowym im Władysławy. Szoc w Chełmie
Regulamin projektu
REGULAMIN UCZESTNICTWA
w projekcie „Zawodowa Przyszłość Lubelszczyzny ”- POKL.09.02.00-001/09
,,(…) Nauka nie jest konsumentem środków publicznych, nakłady na nią to kapitał społeczny. Nauka jest czynnikiem rozwoju regionalnego i tworzy wartość gospodarczą’’
§ 1
Postanowienia ogólne
1. Regulamin określa warunki uczestnictwa w projekcie „Zawodowa Przyszłość Lubelszczyzny” współfinansowanym przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”, Działanie 9.2 „Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego”. 2. Projekt realizuje Województwo Lubelskie oraz wszystkie regionalne szkoły zawodowe prowadzone przez Samorząd Województwa Lubelskiego, od lipca 2009 roku do 31 sierpnia 2012 roku, tj.: 1) Medyczne Studium Zawodowe im. Marii Minczewskiej w Białej Podlaskiej, 2) Medyczne Studium Zawodowe w Biłgoraju, 3) Medyczne Studium Zawodowe im. Władysławy Szoc w Chełmie, 4) Medyczne Studium Zawodowe im. Stefanii Wołynki w Janowie Lubelskim, 5) Medyczne Studium Zawodowe im. Stanisława Liebharta w Lublinie, 6) Medyczne Studium Zawodowe im. Janusza Korczaka w Łukowie, 7) Medyczne Studium Zawodowe im. Zofii Bagińskiej w Parczewie, 8) Medyczne Studium Zawodowe w Puławach, 9) Medyczne Studium Zawodowe im. Stanisławy Leszczyńskiej w Zamościu, 10) Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Lublinie. 3. Projekt obejmuje 14 zadań. 4. Zadania realizowane przez Województwo Lubelskie (KP) i szkoły realizujące projekt (RP) określa wniosek o dofinansowanie projektu Program Operacyjny Kapitał Ludzki - „Zawodowa Przyszłość Lubelszczyzny ”. 5. Prawa i obowiązki Beneficjentów Ostatecznych określone są w § 3.
§ 2
Założenia projektu
1. W projekcie ,,Zawodowa Przyszłość Lubelszczyzny” uczestniczą uczniowie i słuchacze (BO) regionalnych szkół zawodowych prowadzonych przez Samorząd Województwa Lubelskiego wymienionych w § 1 pkt 2. 2. Celem głównym projektu jest wyrównanie szans młodzieży - uczniów i słuchaczy ze szkół prowadzonych przez Województwo Lubelskie w dostępie do zdobycia kwalifikacji kluczowych, które będą gwarantowały sukces zawodowy w kraju i UE. 3. Cele szczegółowe to: dostosowanie oferty szkół do potrzeb lokalnego rynku pracy -umożliwienie kształcenia w nowym zawodzie - technik dentystyczny, podniesienie atrakcyjności oferowanego kształcenia zawodowego, wyposażenie młodzieży w umiejętności i kwalifikacje, które wpłyną na konkurencyjność zawodową, budowa nowoczesnego społeczeństwa informacyjnego, budowanie poprawnych relacji interpersonalnych. § 3
Prawa i obowiązki Beneficjentów Ostatecznych
1. Beneficjenci Ostateczni, rekrutowani spośród młodzieży kształcącej się w szkołach wymienionych w § 2 pkt 1 (z wyłączeniem kształcenia dla dorosłych) mogą uczestniczyć w następujących formach zajęć edukacyjnych: 1) Zajęciach pozalekcyjnych: a) Wybrane techniki informacyjne; b) Podstawy języka angielskiego dla kariery zawodowej; c) Asertywność jako metoda budowania poprawnych relacji interpersonalnych z klientem o różnych potrzebach bio - psycho - społecznych. 2) Kursach, a) Podstawy języka migowego, b) Arteterapia w pracy z klientem w różnym wieku i o różnych potrzebach bio - psycho - społecznych; c) Techniki BLS/AED; d) Masaż sportowy; e) Kurator społeczny; f) Ratownik wodny/ratownik WOPR; g) Ochrona radiologiczna; h) Opiekun kolonijny; i) Masaż kosmetyczny. 2. Rekrutacja Beneficjentów Ostatecznych odbywać się będzie zgodnie z zasadą polityki równych szans. 3. Zasady rekrutacji: 1) Ogólne: a) osobami odpowiedzialnymi za przebieg rekrutacji są Dyrektor Szkoły i Szkolny Koordynator Projektu, b) odpowiedzialność za bieżącą organizację, obsługę zajęć pozalekcyjnych i kursów ponosi Szkolny Koordynator Projektu, c) informacje o terminie rekrutacji dostępne są na tablicy ogłoszeń w szkołach realizujących projekt, d) zgłoszenia kandydatów przyjmowane są wyłącznie poprzez zgłoszenie kandydatury na „Uczniowskiej Karcie Uczestnictwa ” określonej w Załączniku nr 1, e) nabór na zajęcia pozalekcyjne i kursy kończy się po wyczerpaniu limitu miejsc, f) w przypadku dużej liczby chętnych na dane zajęcia pozalekcyjne lub kurs, pierwszeństwo udziału mają uczniowie osiągający najlepsze wyniki w nauce, g) osoby, które nie zakwalifikowały się z powodu braku miejsc, zostaną umieszczone na liście rezerwowej, h) lista osób zakwalifikowanych na poszczególne zajęcia pozalekcyjne i kursy, zostanie umieszczona na tablicy ogłoszeń w szkole realizującej projekt, i) jedna osoba może brać udział w jednej formie zajęć pozalekcyjnych i w jednym kursie specjalistycznym. 2) Szczegółowe: a) Wybrane techniki informacyjne - zajęcia dla ogółu uczniów i słuchaczy szkoły. Celem zajęć jest budowa nowoczesnego społeczeństwa informacyjnego przez wyposażenie młodzieży w umiejętności tworzenia stron na wyższym poziomie oraz umiejętności z zakresu obróbki grafiki z użyciem nowoczesnych narzędzi. Projektowanie stron WWW ze stosowaniem tabel, warstw, arkuszy stylów, formularzy. Wykorzystanie programów graficznych w celu przygotowania elementów graficznych dla strony WWW - wykorzystanie tabletu graficznego. Zajęcia 15 godzinne. Uczestnik otrzyma materiały szkoleniowe: teczkę, długopis, notatnik i wymienny nośnik pamięci o pojemności 2 GB.
b) Podstawy języka angielskiego dla kariery zawodowej - zajęcia przeznaczone dla ogółu uczniów i słuchaczy szkoły. Celem zajęć jest zwiększenie umiejętności młodzieży w zakresie posługiwania się terminologią zawodową, inspirowanie do kształcenia ustawicznego przez umiejętność korzystania z literatury i czasopism fachowych w języku angielskim, możliwość znalezienia pracy, nawiązania kontaktów zawodowych z obywatelami z innych krajów UE. Zajęcia 20 godzinne. Uczestnik otrzyma materiały szkoleniowe: teczkę, długopis, notatnik.
c) Asertywność jako metoda budowania poprawnych relacji interpersonalnych. Zajęcia przeznaczone dla ogółu uczniów i słuchaczy szkoły. Celem kursu jest wyposażenie młodzieży w umiejętności w zakresie; analizy i kontroli własnych emocji i zachowań, stosowania technik radzenia sobie w sytuacjach trudnych, określania własnych trudności w komunikowaniu, właściwego przepływu informacji w zespole interdyscyplinarnym, technik radzenia sobie w sytuacjach trudnych wsparcia społecznego dla jednostki znajdującej się w sytuacji trudnej. Zajęcia 15 godzinne. Uczestnik otrzyma materiały szkoleniowe: teczkę, długopis, notatnik.
d) Podstawy języka migowego. Kurs przeznaczony dla ogółu uczniów i słuchaczy szkoły. Celem kursu jest zdobycie przez młodzież dodatkowych umiejętności z zakresu komunikowania się z grupą społeczeństwa z dysfunkcją mowy i słuchu. Kurs w wymiarze 32 godzin. Uczestnik otrzyma materiały szkoleniowe: teczkę, długopis, notatnik.
e) Arteterapia w pracy z klientem w różnym wieku i różnych potrzebach bio - psycho - społecznych. Kurs przeznaczony dla młodzieży kształcącej się w zawodach: terapeuta zajęciowy, pracownik socjalny, w przypadku braku chętnych dla młodzieży uczącej się innych zawodów. Celem kursu jest poszerzenie kompetencji zawodowych poprzez doskonalenie różnych technik terapeutycznych. Kurs w wymiarze 15 godzin. Uczestnik otrzyma materiały szkoleniowe: teczkę, długopis, notatnik.
f) Techniki BLS/AED. Kurs przeznaczony dla ogółu młodzieży – z wyłączeniem młodzieży uczącej się zawodu ratownik medyczny. Celem kursu jest nauczenie praktycznych umiejętności ratowania życia osób, które doznały nagłego zatrzymania krążenia. Kurs obejmie 10 godzin. Uczestnik kursu otrzyma materiały szkoleniowe: teczkę, długopis, notatnik, kieszonkowy poradnik ,,Ratownictwo Medyczne” i/lub brelok z maseczką ratowniczą.
g) Masaż sportowy - kurs przeznaczony dla młodzieży kształcącej się w zawodzie technik masażysta oraz w przypadku wolnych miejsc także do młodzieży uczącej się innych zawodów. Celem kursu jest wyposażenie młodzieży w umiejętności wykonywania masażu na wyższym poziomie, w wybranej dyscyplinie sportowej oraz z zakresu masażu z zastosowaniem różnych środków i metod wspomagających. Kurs obejmie 10 godzin masażu sportowego. Uczestnik kursu otrzyma materiały szkoleniowe: teczkę, długopis, notatnik.
h) Kurator społeczny - kurs przeznaczony dla młodzieży kształcącej się w zawodzie pracownik socjalny oraz w przypadku wolnych miejsc także do młodzieży uczącej się innych zawodów. Celem kursu jest poszerzenie wiedzy o charakterze opiekuńczo - resocjalizacyjnym i społeczno - psychologicznym oraz nabycie umiejętności o charakterze prawnym i pomocowym rodzinie. Uczestnik kursu od instytucji prowadzącej szkolenie otrzyma materiały szkoleniowe, teczkę, długopis, notatnik.
i) Ratownik wodny/ratownik WOPR - kurs przeznaczony dla młodzieży kształcącej się w zawodzie ratownik medyczny spełniającej wymagania formalne: zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do odbycia kursu, karta pływacka, zaliczenie praktycznego sprawdzianu wstępnego, w przypadku wolnych miejsc dla młodzieży uczącej się innych zawodów po spełnieniu wymagań formalnych. Celem kursu jest przygotowanie do pracy w charakterze ratownika wodnego/ratownik WOPR.
j) Ochrona radiologiczna pacjenta w rentgenodiagnostyce – kurs skierowany do młodzieży uczącej się zawodu technik elektroradiolog. Celem kursu jest wyposażenie młodzieży w kwalifikacje z zakresu bezpiecznego stosowania promieniowania dla wszystkich rodzajów ekspozycji medycznej w zakresie ochrony radiologicznej pacjenta. Uczestnik kursu od instytucji prowadzącej otrzyma materiały szkoleniowe, teczkę, długopis, notatnik.
k) Opiekun kolonijny - kurs skierowany głównie do młodzieży uczącej się w zawodach: opiekunka dziecięca, opiekun w dps, opiekun osoby niepełnosprawnej, opiekun medyczny , terapeuta zajęciowy oraz w przypadku wolnych miejsc także do młodzieży uczącej się innych zawodów. Celem kursu jest uzyskanie bezterminowych uprawnień, które pozwalają na wykonywanie obowiązków opiekuna/wychowawcy na koloniach, obozach, zimowiskach, półkoloniach, dodatkowe kwalifikacje ważne dla osób pracujących z dziećmi. Uczestnik kursu od instytucji prowadzącej szkolenie otrzyma materiały szkoleniowe, teczkę, długopis, notatnik.
l) Masaż kosmetyczny - kurs skierowany głównie do młodzieży uczącej się w zawodach: technik masażysta i technik usług kosmetycznych oraz w przypadku wolnych miejsc także do młodzieży uczącej się innych zawodów. Celem kursu jest wyposażenie młodzieży w umiejętności wykonywania masażu kosmetycznego i higienicznego na wyższym poziomie z zakresu masażu kosmetycznego twarzy, pleców, stóp czy dłoni z zastosowaniem różnych środków wspomagających. Kurs obejmie 10 godzin. Uczestnik kursu otrzyma materiały szkoleniowe: teczkę, długopis, notatnik.
5. Osoby zakwalifikowane do udziału w zajęciach i kursach zobowiązane są do: 1) wypełnienia i podpisania „Uczniowskiej Deklaracji Uczestnictwa”, 2) regularnego uczestnictwa – udział co najmniej w 80% zaplanowanych godzin, nieobecność powyżej 20% godzin, wymaga uzasadnienia nieobecności i jest podstawą odmowy wydania certyfikatu, 3) zaprezentowania zdobytych umiejętności, w formie przyjętej dla danego typu zajęć edukacyjnych, 4) wypełnienia ankiety ewaluacyjnej określonej w Załączniku nr 2. 6. Po zakończeniu szkolenia osoby, które mają co najmniej 80% obecności na zajęciach otrzymają certyfikat ich ukończenia zgodny ze wzorem określonym w Załączniku nr 3 oraz Sylabusem właściwym dla danego typu zajęć edukacyjnych. 7. W przypadku nieuzasadnionej rezygnacji z uczestnictwa, osoba będzie wykluczona z kolejnych planowanych zajęć organizowanych w ramach projektu ,,Zawodowa Przyszłość Lubelszczyzny” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”, Działanie 9.2 „Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego”. § 5
Zasady monitoringu i kontroli
1. Beneficjenci Ostateczni podlegają procesowi monitoringu i ewaluacji. 2. Beneficjent Ostateczny: 1) jest zobowiązany do udostępnienia danych osobowych w celu ewaluacji i oceny realizacji zadań związanych z monitoringiem i sprawozdawczością w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, 2) ma prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania, 3) podanie danych jest dobrowolne, jednak odmowa ich podania jest równoznaczna z brakiem możliwości udzielenia wsparcia w ramach Projektu. 3. Beneficjent Ostateczny zostaje poinformowany: 1) o fakcie, iż administratorem zebranych danych osobowych jest Instytucja Zarządzająca dla Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, 00-926 Warszawa, ul. Wspólna 2/4;
2)
o tym, że dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie w celu udzielenia
wsparcia i obsługi Projektu.
Zarządzający projektem // Mirosław Korbut
Lublin, dnia 3 lipca 2009 roku.
|
|||||||||||||||||||||